Jan Borůvka -

Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku

Svatební zvyky a zvyklosti na svatbu

Jako svatební fotograf jsem byl na nespočetném množství svateb. Ať už malých, kde byli přítomné pouze 3 osoby a já byl dokonce i svědek svatby, tak i velkých, kde bylo více jak 100 hostů. Některé svatby byly čistě formální. Ano, ano, prstýnky, polibek, podpisy a hurá na oběd. Ale na mnoha svatnách jsem byl od rána až do večera, nebo i později do noci a byl jsem tak svědkem mnoho různých svatebních zvyků, zvyklostí a tradic. A protože jsem jako fotograf často nevěstě a ženichovi nejblíže, funguji jako našeptávač co se kdy a jak má dělat. A proto jsem se rozhodl sepsat stránku svatebních zvyků a zvyklostí, které obohatí nejen svatbu jako takovou, ale i výborně pobaví hosty a o zábavu by mělo jít především.

Proč ženich stojí nalevo od nevěsty?

Často se mě ptají, jak má stát ženich, kde nevěsta a někdy dokonce i proč? Na jedné středověké svatbě jsem se od ceremoniářky dozvěděl, že to jak stojí ženich a nevěsta, je dáno tradičním vnímání muže a ženy ze středověku. Ženich, muž, chlap, coby jistě udatný rytíř je připraven svou nastávající chránit a to po celý život. A jaké byly zbraně ve středověku? No přeci meče. A kdyby stál muž, chlap, rytíř napravo od své vyvolené paní, při tasení meče by jí doslova rozpáral bok :) No a proto, od té doby, na počest rytířských zvyků, stojí ženich po levé strany nevěsty a může jí tak držet svou pravou rukou. Jen nevím, zda ženich levák to má obráceně a nebo přesto zkrátka nejede vlak :)

Společné zametání střepů

Nebylo by svatebních oslav, kdyby do vstupu do restaurace při vítání novomanželů, personál restaurace nerozbil talířek, aby vznikly střepy pro štěstí a prověřil předpoklady pro společný život. Ano. Dělá se to tak pokaždé. Někdy s nápadem, někdy nenápadně a někdy se zkrátka jen flákne talířem o zem, že mladá paní a mladý pán musí společně zametat desítky metrů chodníků. Občas ještě nějaký vtipný příbuzný jim rozhodí lopatku a tak mohou zametat znovu. Opravdu vtipné. Ale aspoň má fotograf více času to pořádně nafotit :) No ale už málo kdo ví, že si nomanželé mají společně vybrat jeden střep a schovat si ho pro společné štěstí. Jen pozor, neřízněte se :) Ale pozor, tento zvyk řadím do kategorie pověr :) Nelze na to spoléhat!

Papání polívčičky

Kdo by tento zvyk neznal?! Tradice, která zatím nechyběla ani na jedné mé svatbě. Číšník po domluvě přijde, mladou paní a mladého pána zaváže do obrovského bryndáku, přinese velikanánský hluboký talíř s polévkou a k tomu jen jednu lžíci (jednou jsem viděl i vidličku). Zatím nic nezvyklého. No ale často se poznají šprýmaři a mají připravenou k tomu všemu ještě polévkovou lžíci, která má vyvrtané dírky. A s tím se pak natrápí každý páreček. Po pár fotkách doporučuji rozkrájet často se v polévce vyskytující játrové knedlíčky a těmi ucpat díry v lžíci a dá se to poměrně bravurně zvládnout :) Ale nebojte se, milá nevěsto a milý ženichu, personál vám v krátkém čase přinese normální lžíci a vy se pak můžete normálně najíst :)

Házení květiny

 

Hra: Panský kočí

Hra: Dámská a pánská bota

Dražba podvazku

Únos nevěsty

Aktivita na svatbu: Tombola

Aktivita na svatbu: Promítání

Svatební dekorace a zábava: Strom života

 

Stránku Svatební zvyky a zvyklosti připravuji. Děkuji za pochopení.

 

Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku